IATF 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi

IATF 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee – TC 176 tarafından oluşturulmuş temeli, FORD, General Motor ve CHRYSLER’in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartlarını da kapsamaktadır.Otomotiv sektörüne yönelik olarak geliştirilen bir standart olmasının yanında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini temel alan IATF 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı olup, özellikle Otomobil üreticilerinin özel isteklerini tanımlamış bir sistem olarak tüm dünya da kabul görmektedir.

Standardın temel özelliği ise; ABD, Alman, Fransız ve İtalyan otomotiv kalite sistemi standartlarını global otomotiv endüstrisi içinde birleştirmesi ve otomotivle ilgili ürünlerin tasarım/geliştirme, üretim, montaj ve bakımlarına yönelik kalite sistem gerekliliklerini belirlemesidir.

Standart gelişimine büyük bir katkısı olan “International Automotive Task Force (IATF)”a göre standardın amacı ise; hem tedarik zinciri, hem de belgelenme sürecinde iyileştirmeyi teşvik amacıyla otomotiv endüstrisi ve araç üreticilerinin çoğunluğu için dünyanın her yerinde, küçük imalatçılardan çok tesisli, çok uluslu kuruluşlara kadar her çeşit otomotiv tedarik şirketi için geçerli olması, sürekli iyileştirme, hata önleme, atık azaltma ve tedarik zincirindeki sapmaları azaltan temel kalite sistemi olmasıdır.

IATF 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi’ni uygulayan kuruluşlarda;

  • Uluslararası ticaret ruhsatı alıp işinizi büyütmenin,
  • Atıkları düşürerek, arızaları önleyecek yöntemleri geliştirmenin,
  • Araç üretiminde birden fazla belgelendirme gereğini ortadan kaldırmanın,
  • Uygulamakta olduğunuz ve/veya olabileceğiniz başka yönetim sistemi standartların entegre etmenin,
  • Yeni sipariş ve yatırım için uygunluk göstermenin,
  • Ana üreticilerin tedarikçi değerlendirmelerinde kolaylık,
  • Otomotiv sektöründe ürün ve süreç kalitesi ile ilgili tedarik zincirini iyileştirmenin,
  • Müşteri memnuniyetini öncelikli kılan süreç odaklı denetim için alt yapı oluşturmasının,
  • Küresel pazarda kabul edilir bir standart olmanın getirdiği rekabet avantajının,

sağlanması amaçlanmaktadır.

IATF 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı denetimleri, ulusal ve uluslararası temsilciliklerimizin belgelendirme sürecine uygun olarak iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşamada denetim planlamasına odaklanılır ve organizasyonun denetim için hazır olup olmadığı değerlendirilir. İkinci aşamada ise Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi’nin nasıl tesis edildiği ve uygulandığı denetlenir.

Copyright ©2021 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor
×

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?