UTZ

Utz_certified_logo.svg
UTZ Certified dünya çapında sürdürülebilir tarım için bir program ve etikettir.Dünya pazarında “sürdürülebilir kalite”yi büyük ölçüde sağlamak için Ward ile Nick birlikte UTZ Programı’nı başlattı. İsim olarak maya dilinde “İyi Kahve” anlamına gelen “Utz Kapeh” i seçerek 1999’da Guatemala şehrinde bir ofis açtılar. 2002’de ise merkez ofislerini Hollanda’da açtılar.

UTZ Certified’ın misyonu; sürdürülebilir tarımın norm teşkil ettiği bir dünya yaratmaktır. Sürdürülebilir tarım çiftçiler, işçiler ve bunların ailelerinin arzularını karşılamalarına yardımcı olur ve dünyanın doğal kaynaklarının, günümüzde ve gelecekte, korunmasına katkıda bulunur.

UTZ Certified kapsamı: kahve, çay, kakao ve fındık

UTZ Certified Davranış Kuralları

Davranış Kuralları UTZ programının kalbinde yer alan, daha iyi çiftçilik yöntemleri ve çalışma koşullarının yanı sıra doğa ve gelecek nesillere daha iyi özeni kapsayan şartları belirler. Bu çiftçilerin daha iyi mahsuller üretmesine ve daha iyi gelir elde etmesine katkıda bulunur, bir yandan gelecek için dünyanın doğal kaynaklarını korurken, bir yandan da onların sosyal ve ekonomik dirençliliğini arttırır.

Davranış Kuralları, geniş kapsamlı halka danışma dahil olmak üzere, geniş bir paydaş yelpazesi ile yakın işbirliği içerisinde geliştirilmiştir. Davranış kuralları aynı zamanda Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labor Organization – ILO) konvansiyonlarına da dayalıdır. Bu Davranış Kurallarının sürdürülebilir çiftçilik için en son anlaşmalar, araştırmalar ve uzmanlığı yansıtan, uluslararası kabul görmüş bir kriterler seti olmasını sağlar. Davranış Kuralları geliştirme ve revizyon süreci küresel sürdürülebilirlik standardı birliği, ISEAL Birliği şartları ile aynı doğrultudadır.

Üretici grubu üyeleri Davranış Kurallarının şartlarını uygular ve bir onaylı Belgelendirme Kuruluşu tarafından bir denetim yaptırdığı takdirde, ürünlerini UTZ onaylı olarak satabilirler ve grup satışı UTZ Certified izlenebilirlik sistemine kaydedebilir. Alıcılar için, bu sürdürülebilir üretimin bağımsız bir güvencesini sağlar.

Nick Bocklandt

“UTZ Sertifikalı olmak kahvemi sorumlu bir şekilde yetiştirdiğimi kanıtlamama olanak verir. Bu sadece para ile ilgili değil, insanlar, çevre ve kahve ile ilgilidir.”

Ward de Groote

“Bu, kahve zincirindeki oyuncuların birbirini tanımaya başlaması sürecidir. Yalnızca şeffaflık ve izlenebilirlik sağlıklı bir sanayinin oluşmasına yol açabilir.

Copyright ©2021 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?