DUYURU: IFS Food Standardı  8. Versiyon Yayınlandı!
IFS Food Standardı’nın 8. Versiyonu 18 Nisan 2023 tarihinde IFS tarafından yayınlanmıştır. Bir önceki versiyon olan 7. Versiyon’dan yayınlanmış olan tüm sertifikalar geçerliliğini sertifika üzerinde belirtilen son tarihe kadar koruyacaktır. Genel olarak, 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren yeni versiyon  denetimlerinin gerçekleştirilmesine izin verilmektedir; ancak 1 Ocak 2024 itibari ile IFS Food 8. Versiyon denetimleri zorunlu hale gelecektir. Habersiz denetim periyodu 1 Ekim 2023 ve sonrasına denk gelen tesisler için, Versiyon 8 denetimleri 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır.Versiyon 8’de Neler Değişti?

  1. B skoru “sapma” olarak sınıflandırılmıştır.
  2. Denetimin habersiz gerçekleştiğini vurgulamak için yıldız uygulaması başlatılmıştır.
  3. Bir beyanname ile IFS Sertifikalarına Avrupa Birliği Tescilli Menşe İşareti veya Coğrafi İşaret eklemek mümkün olacaktır.
  4. Şirketler, gıda güvenliği kültürünü dört boyutlu olarak uygulamak için her bir boyuta özel hedefler belirleyecektir.
  5. Raporlama süresi, doktrin kurallarının sayısı ve diğer idari gereklilikler, GFSI Kıyaslama Gereklilikleri ve akreditasyonunun gerektirdiği dokümantasyon ile uyumlu olacak şekilde önemli ölçüde azaltılmıştır.
  6. Kontrol listesi, denetim sürecini daha tutarlı bir şekilde takip edecek şekilde ve denetimin etkinliğini artıracak şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Örneğin, gıda savunması artık 4. bölümün bir parçasıdır.
  7. Standart, Codex Alimentarius, ISO 22003-2 ve GFSI Kıyaslama Gereklilikleri ile uyumlu hale getirilmiştir.
  8. Kontrol listesindeki ifadeler, gereksinimlerin amacını daha iyi açıklığa kavuşturmak için daha tutarlı ve net bir hale getirilmiştir. Ayrıca ISO 22003-2 ile uyumlu olarak “değerlendirme (assessment)” kelimesi “denetim (audit)” olarak değiştirilmiştir.
  9. Üçlü sertifikalandırma süreci iptal edilmiştir ve Lojistik sertifikasyon durumu sertifika bilgileri bölümünde artık vurgulanmayacaktır.
  10. Üretim/işlem basamaklarının kompleks olmaması durumunda, denetim süresi ve denetimin sahada gerçekleşen kısmı sertifikasyon kuruluşlu ile değerlendirilerek kısaltılabilir.

IFS Food Standardı’nın 8. Versiyonuna IFS Websitesi Üzerinden Ücretsiz Erişebilirsiniz: https://www.ifs-certification.com/images/ifs_documents/IFS_Food_v8_standard_EN_1681804068.pdf

USB Certification olarak destek olmamızı istediğiniz bir konu olur ise size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

Saygılarımızla,

Copyright ©2023 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor
×

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?