ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri, kuruluşlara İş Sürekliliği Yönetim Sistemi kurma konusunda rehberlik eden uluslararası bir standarttır. Bu standart, kuruluşları bir kaza meydana geldiğinde etkin bir şekilde geri dönüş yapması ve aksama yaşamaması konusunda yardımcı olmak ve korumaktadır.

Şirketlerin, işletmelerine yönelik potansiyel tehditleri belirlemeleri, bu tehditlerle başa çıkmaları ve ISO 22301 sertifikası için gereken İş Sürekliliği Yönetim Sistemi gereksinimlerini karşılamaları için bir çerçeve sağlar.

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri aşağıda belirtilen hususlara önem verir:

  • Kuruluşun ihtiyaçlarının ve iş sürekliliği yönetim politikası ve amaçlarının gerekliliğinin anlaşılması,
  • Kuruluşun karışıklığa yol açan ihlal olaylarını yönetme konusundaki tüm yeteneğinin idare edilmesi için kontrollerin ve tedbirlerin gerçekleştirilmesi ve yürütülmesi,
  • İş Sürekliliği Yönetim Sistemi’nin performansının ve etkinliğinin izlenmesi ve gözden geçirilmesi,
  • Amaç ölçümüne dayanan sürekli iyileştirme.

Bir iş sürekliliği yönetim sistemi, kritik süreçlerin devamını çevreleyen yöntemleri, prosedürleri, süreçleri ve kuralları bir araya getirir. Yönetim, iş ve destek süreçleri arasında etkileşim gerektiren ve KYS (kalite yönetim sistemi) ve BGYS (bilgi güvenliği yönetim sistemi) gibi mevcut yönetim sistemleriyle iç içe geçebilen süreç odaklı bir yaklaşımdır.

İş Sürekliliği Yönetim Sistemi’nin önemli bir parçası, yalnızca kuruluşunuz için temel süreçleri tanımlayan değil, aynı zamanda bu süreçlerin kullanılabilirliği için gereksinimleri de inceleyen iş etki analizidir. Böyle bir analizi tamamladıysanız, kuruluşunuzu tüm yaygın risklere karşı kapsayacak somut iş sürekliliği stratejileri ve planları geliştirebilirsiniz.

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi denetimleri, ulusal ve uluslararası temsilciliklerimizin belgelendirme sürecine uygun olarak iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Birinci aşamada denetim planlamasına odaklanılır ve organizasyonun denetim için hazır olup olmadığı değerlendirilir. İkinci aşamada ise İş Sürekliliği Yönetim Sistemi’nin nasıl uygulandığının denetimi gerçekleştirilir.

USB Certification olarak; uzman eğitmen ve denetçi kadromuz ile ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi eğitimlerini ve denetimlerini gerçekleştirmekteyiz.

Copyright ©2023 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor
×

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?