LEAF

İngiltere’deki çiftçi grupları, çevreciler, gıda ve tarım organizasyonları, tüketiciler, hükümet ve akademisyenler tarafından tarım sektörü için bir adım atarak 1991 yılında LEAF (Linking Environment and Farming) organizasyonu kurulmuştur. LEAF organizasyonunun kuruluş amacı, çiftçiler için gerçekçi, ulaşılabilir tarımsal üretim sistemlerini geliştirilmek ve entegre çiftlik yönetim sistemini kullanarak doğaya duyarlı üretim gerçekleştirmektir.

Avrupa’daki seçkin marketler LEAF belgesi olan ürünleri tercih etmektedir. LEAF belgesi, masrafları azaltarak kar etmek ve doğal yaşama zarar vermeden üretim yapmak isteyen kişi ve kurumlar için oluşturulmuş bir belgedir.

LEAF prensiplerini takip etmek yaban hayata bazı yararlar sağlar. Kirlilik riskini azaltır ve güvenli yüksek kaliteli, çevre dostu üretim imkanı sağlar. Bu nedenle çoğu perakendeci ve gıda firması LEAF çiftçileri ile çalışmakta ısrar ederler. Bugün, LEAF logosu taşıyan ürün üreticileri, yüksek çevresel standartlarda gıda üretimi sağlar. LEAF logosu size pazarda ürünün farklılık kazanmasını sağlar ve pazarınızı koruma imkanı verir.

LEAF (Linking Environment and Farming) belgesi ile üretici kuruluş ya da firmalar;

  • Gübre ve/veya ilaç kullanmak zorunda olan bir tarımsal üretimde alınabilecek en “organik” belgeye sahip olur,
  • Doğal hayata duyarlı olduklarını ve ürünlerini doğal hayatı koruyarak çevreyi kirletmeden ürettiklerini belgeler,
  • Belgelenme onayını alıp LEAF veri bankasına kaydolduğu anda potansiyel global müşterilerin daha kolay ulaşmasını sağlar.
  • Ürettikleri tüm ürünlere – 50 gramlık tadım paketlerine bile- LEAF logosu koyabilir,
  • LEAF sistemi ile tüm çiftlik alanlarının bir entegre çiftlik yönetim sistemi çerçevesinde yönetebildiğini gösterir,
  • LEAF Standartlarını uyguladığında giderlerinden tasarruf ederek karlılığın artmasını sağlar,
  • Yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde eder,
  • LEAF belgesini kullanarak fark yaratır.

LEAF üyeleri arasında yapılan bir araştırmaya göre LEAF entegre çiftlik yönetim sistemini uyguladığınızda elde edilen tasarruf miktarı dönüm başına 9 TL olacaktır. LEAF üyelerinin % 64′ ü LEAF entegre çiftlik yönetim sistemine dahil olduktan sonra tasarruf ettiklerini kabul etmişlerdir.

Belgelendirme:

LEAF belgesi alabilmek için GLOBALGAP, TN gibi bir “iyi tarım ürünleri sistem” belgesine sahip olunmalıdır. Buna uyan ve başvuru yapan her tür tarım işletmesi resmi bir LEAF denetimine girebilir.

Copyright ©2023 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor
×

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?