Makine Emniyet Yönetmeliği güncellendi.

Gelişen teknoloji ile makine sektörü insan operatörlerine daha az bağımlı hale geldi. Yeni makineler, tanımlanmış görevler üzerinde ve yapılandırılmış ortamlarda çalışıyor, bu bağlamda yeni eylemler gerçekleştirmeyi öğrenebiliyor ve daha otonom hale gelebiliyorlar.

19 Şubat 2020 tarihli Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve Robotik’ in güvenlik ve sorumluluk etkilerine ilişkin Avrupa Komisyon Raporu, yapay zeka, nesnelerin interneti ve robot bilimi gibi yeni dijital teknolojilerin ortaya çıkmasının, ürün güvenliği açısından yeni zorluklar ortaya çıkardığını ve 2006/42/EC Direktifi de dahil olmak üzere mevcut ürün güvenliği mevzuatının bu açıdan ele alınması gereken bir takım boşluklar içerdiğini göstermişti.

Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonucu makineler için CE işaretlemesi için kullanılan teknik düzenleme olan 2006/42/EC Makina Emniyeti Yönetmeliği ve 73/361/EEC Tel Halatların, Zincirlerin ve Kancaların Belgelendirilmesi ve İşaretlenmesi ile ilgili Yönetmeliği yürürlükten kaldıran ve makineler ile ile ilgili yeni kuralları belirleyen 2023/1230 yönetmeliği 29 Haziran 2023’te AB resmi gazetesinde yayınlandı.

Yeni yönetmelik ile teknolojinin gelişmesi ve makine sektörünün evrimi sebebiyle ihtiyaç duyulmaya başlanan, mevcut ürün güvenliği mevzuatında ele alınmayan siber güvenlik gibi birtakım boşlukların regüle edilmesi amaçlanıyor. Dolayısıyla, yeni Yönetmelik yeni dijital teknolojilerden kaynaklanan yolsuzluğa karşı koruma gibi emniyet risklerini de kapsıyor.

Bazı maddeleri istisnai olarak daha erken geçerli olacak yönetmelik, genel olarak 14 Ocak 2027 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ayrıca 2006/42/EC sayılı Direktif uyarınca düzenlenen AT tip inceleme sertifikaları ve onay kararları, geçerlilik sürelerinin sonuna kadar geçerliliğini koruyacak.

Copyright ©2023 - USB Certification Denetim Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.

Bizimle iletişime geçin.

Şu an burada değiliz. Ama bize bir e-posta gönderebilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımıza söz veriyoruz.

Gönderiliyor
×

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?